Справа № 335/4691/24
2/335/2082/2024
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2024 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Воробйова А.В., за участю секретаря судового засідання Колесник Д.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Концерну «Міські теплові мережі» до Доценко Оксани Миколаївни про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,
ВСТАНОВИВ:
Позивач Концерн «Міські теплові мережі» звернувся до суду з вищевказаною позовною заявою, у якій просить стягнути з відповідача Доценко О.М. заборгованість за надані послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання, з теплової енергії та постачання гарячої води у розмірі – 48919,49 грн., а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 422,40 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач своєчасно не оплачує надані за адресою: Б.Центральний, 15 кв.67 , м. Запоріжжя, послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, з теплової енергії та постачання гарячої води у зв’язку з чим за період з 01.11.2016 по 29.02.2024 у неї утворилась заборгованість на суму 48919,49 грн., що спонукало позивача звернутися до суду з відповідним позовом.
На підставі викладеного позивач просить стягнути з відповідача Доценко О.М. заборгованість з централізованого опалення та гарячого водопостачання, з теплової енергії та постачання гарячої води у розмірі за період з 01.11.2016 року по 29.02.2024 року у розмірі 48919,49 гривень та судовий збір у розмірі 2422,40 гривень.
Ухвалою судді від 15.05.2024 відкрито провадження в справі, розгляд справи визначено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, сторонам встановлено строки на подання заяв по суті справи, призначено судове засідання.
В судове засідання представник позивача не з’явився, в позовній заяві просив суд провести розгляд справи за відсутності представника позивача, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач, повідомлена про дату, час та місце судового засідання шляхом направлення ухвали про відкриття провадження в справі, судових повісток на адресу її місця проживання та шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, в судове засідання повторно не з’явилася, причини неявки не повідомила, заяв про розгляд справи за її відсутності та відзиву на позов не подавала.
Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
З огляду на викладене, суд постановив розглядати справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу, в порядку заочного розгляду.
Дослідивши надані позивачем докази, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до п. 2.1 Статуту Концерну «МТМ», предметом його діяльності є здійснення виробничо-технічної діяльності, спрямованої на надійне та безперебійне забезпечення споживачів тепловою енергією, одержання прибутку для здійснення діяльності Концерну та задоволення на його основі соціально-економічних інтересів трудового колективу Концерну.
Право Концерну «МТМ» на отримання оплати за надані послуги з опалення підтверджено рішенням виконавчого комітету Запорізької міської Ради № 5 від 29 січня 2009 року «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг у м. Запоріжжі», відповідно до якого з 01 січня 2009 року в м. Запоріжжі виконавцем житлово-комунальних послуг для населення, що мешкає у житловому фонді комунальної власності, з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води визначено Концерн «МТМ» в будинках, мережі яких безпосередньо приєднані до теплових мереж Концерну.
Згідно Рішення виконавчого комітету Запорізької міської Ради № 200 від 28.04.2011 «Про визначення виконавців комунальних послуг» у м. Запоріжжя, починаючи з 01.04.2011 виконавцем комунальних послуг для населення, що мешкає у житловому фонді комунальної власності з централізованого опалення, підігріву питної води визначено Концерн «МТМ» в будинках, мережі яких безпосередньо приєднані до теплових мереж Концерну.
Основною метою діяльності Концерну «МТМ» є здійснення виробничо-технічної діяльності, спрямованої на надійне та безперебійне забезпечення споживачів тепловою енергією, призначеної для централізованого опалення, одержання прибутку для здійснення діяльності концерну та задоволення на його основі соціально-економічних інтересів трудового колективу концерну.
02.10.2021 на виконання вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» позивач на офіційному сайті розмістив індивідуальний договір на послугу з постачання теплової енергії. Вказаний договір є публічним договором приєднання та вважається укладеним, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги.
Станом на 01.11.2021 типовий індивідуальний договір №11002116 про надання послуги з постачання теплової енергії та послуги гарячої води, за адресою: Б.Центральний,15 кв.67, м. Запоріжжя є укладеним між позивачем та відповідачем.
Відповідно п. 5 Договору виконавець зобов’язується надавати споживачу послугу відповідної якості та обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов’язується своєчасно та в повному обсязі сплачувати надану послугу в строки та умовах, що визначені цим договором.
Відповідно до п. 32 Договору розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць.
Згідно п. 33 Договору підставою для розрахунків споживача з теплопостачальною організацією є рахунок на оплату спожитої послуги споживачу не пізніше ніж за десть днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу.
Згідно п. 34. Договору споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за рахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
Відповідно до п. 38 Договору споживач не звільняєтеся від оплати послуги, отриманої ним до укладення цього Договору.
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна від 05.03.2024 року №368436444, відповідач є власником квартири 67 в будинку 15 по Б.Центральному у м. Запоріжжі.
Судом встановлено, що позивачем надавались відповідачу послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, з теплової енергії та постачання гарячої води у житлове приміщення за адресою: Б.Центральний, 15 кв.67, м. Запоріжжя.
Згідно довідки про наявність заборгованості за надані послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води за адресою: Б.Центральний, 15 кв.67, м. Запоріжжя, особовий рахунок № 11002116 обліковується за відповідачем.
Концерном «МТМ» в період з 01.01.2016 по 29.02.2024 року відповідачу у вищезазначену квартиру були надані послуги з опалення та постачання гарячої води на загальну суму 55125,91 грн. Відповідач зобов’язання з оплати наданих позивачем в спірний період послуг виконав частково, сплатила 6206,42 гривень, отже, заборгованість відповідача за спірний період становить 48919,49 грн.
Фактичне надання послуг і відкриття особового рахунку на ім’я відповідача слід вважати фактичним укладанням договору на умовах, передбачених Законом України «Про теплопостачання» та Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії , затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 830.
Відповідно до ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Статтею 19-1 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що оплата споживачем теплової енергії шляхом перерахування коштів на рахунок із спеціальним режимом використання є обов`язковою умовою договору на постачання теплової енергії, укладеного між теплопостачальною організацією та споживачем теплової енергії.
Відповідно до ст. ст. 67, 68, 162 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Наймач (власник) зобов’язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.
Члени сім’ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов’язки, що випливають з договору найму житла. Повнолітні члени сім`ї несуть солідарну з наймачем відповідальність за зобов’язаннями, що випливають із зазначеного договору.
Наймачі несуть рівні обов’язки по сплаті комунальних послуг, повнолітні члени сім’ї несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов’язаннями, що випливають із зазначеного договору (стаття 64 ЖК України).
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов’язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.
Згідно зі ст. 526 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору або вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 530 ЦК України, якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Згідно зі ст.610 ЦК України порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання (неналежне виконання).
Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання (ч.1 ст.625 ЦК України).
Споживач житлово-комунальної послуги зобов’язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно.
Споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору (частина перша статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017).
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч.ч. 1-4 ст. 12 ЦПК України).
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно до змісту ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).
Позивач - Концерн «МТМ» у період з 01.11.2016 по 29.02.2024 надав відповідачу послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання на загальну суму 48919,49 грн., що підтверджується розрахунком, наданим позивачем за особовим рахунком № 11002116.
Зазначений розрахунок заборгованості не був спростований відповідачем у встановленому процесуальним законом порядку з урахуванням принципу змагальності.
Відповідач не відмовлявся від споживання вказаних послуг у встановленому порядку.
Доказів належного виконання зобов’язання з оплати наданих позивачем послуг відповідачем суду не надавав.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги Концерну «МТМ» є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору у розмірі 2422,40 грн.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 89, 141, 259, 263-265, 280-289 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Концерну «Міські теплові мережі» до Доценко Оксани Миколаївни про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги - задовольнити.
Стягнути з Доценко Оксани Миколаївни, 14.07.1973 року народження, місце проживання: Б.Центральний, 15 кв.67, м.Запоріжжя, РНОКПП 2685804166 на користь Концерну «Міські теплові мережі», код ЄДРПОУ 32121458, місце знаходження: вул. Героїв полку „Азов”, буд. 137, м. Запоріжжя, 69091; фактичне місцезнаходження за адресою: вул. Адмірала Нахімова, буд. 4, м. Запоріжжя, 69057, заборгованість з централізованого опалення та гарячого водопостачання, з теплової енергії та постачання гарячої води, за період з 01 листопада 2016 року по 29 лютого 2024 року у розмірі 48919 гривень 49 копійок.
Стягнути з Доценко Оксани Миколаївни, 14.07.1973 року народження, місце проживання: Б.Центральний, 15 кв.67, м.Запоріжжя, РНОКПП 2685804166 на користь Концерну «Міські теплові мережі», код ЄДРПОУ 32121458, місце знаходження: вул. Героїв полку „Азов” буд. 137, м. Запоріжжя, 69091; фактичне місцезнаходження за адресою: вул. Адмірала Нахімова, буд. 4, м. Запоріжжя, 69057, судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422 гривень 40 копійок.
Рішення суду може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Повний текст рішення суду складено 23.09.2024 року.
Суддя: А.В.Воробйов