flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відповіді на поширені питання

29 червня 2016, 10:00

Орджонікідзевський районний суд міста Запоріжжя підготував деякі відповіді на найпоширеніші питання відвідувачів суду для більшої зручності.

Задля того, щоб зробити Ваше перебування в суді максимально ефективним та зручним, просимо вас ознайомитися з правилами поведінки в приміщенні суду.

 

Як звернутися до суду?

Позовну заяву, скаргу, клопотання чи будь-який інший документ (зразки http://og.zp.court.gov.ua/sud0818/zrazki/)  Ви можете подати  безпосередньо до суду або поштою:

Поштою:

Надсилати процесуальні документи з додатками, заяви чи клопотання бажано як цінний лист з описом вкладення або рекомендований лист.

Зберігайте отриманий у поштовому відділенні документ, що підтверджує  дата та опис вкладення відправлених документів  (ел.адреса суду http://og.zp.court.gov.ua).

Пам’ятайте!  Днем вчинення відповідної дії вважається день подачі документа до поштового відділення, що визначається за поштовим штемпелем, а не день надходження листа до суду.

 

Власноруч через канцелярію суду:

Ви можете подати документи у робочий час до загальної канцелярії суду, працівники котрої приймають вхідну кореспонденцію та реєструють її.

Для цього вам необхідно звернутися до кабінету № 1, розташованого у приміщенні суду за адресою: 69035, м. Запоріжжя вул. Перемоги, 51. Перед відвідуванням суду ознайомтесь з графіком роботи http://og.zp.court.gov.ua

Рекомендуємо мати  при собі копію документа, який Ви подаєте, зазначте працівнику апарату суду поставити на копії штамп із датою одержання та реєстраційним номером.

 

УВАГА! Суд не бере до розгляду анонімні звернення. Якщо ви подаєте певне звернення в рамках справи, у якій відкрито провадження, на початку документа доцільно вказувати реєстраційний номер справи, що надасть можливість оперативно передати звернення до відповідного судді.

 

До уваги громадян, родичі яких, по кримінальним провадженням, перебувають під вартою та потребують безоплатної допомоги адвоката, в тому числі особи  що перебувають на обліку КУ «Запорізький обласний наркологічний диспансер»!

Можливо звернутися до  Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Запорізькій області за адресою: 69002 м.Запоріжжя, проспект Соборний 77, поверх 8, контактний телефон: 0891-20-00-67,  ел.адреса: office.zaporizhya@legalaid.gov.ua, веб-сайт: http://zaporizhya.legalaid.gov.ua/ua

 

Як підготуватися до візиту в суд для подачі відповідних процесуальних документів?

Бажано офіційно звернутися до адвоката або до будь-якої юридичної установи для отримання юридичної консультації та складання процесуальних документів (позовна заява, заява, клопотання тощо).

ВАЖЛИВО! Фізична особа має право відмовитися від дачі показань щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, над якою встановлено опіку чи піклування, член сім'ї або близький родич цих осіб). Особа, яка відмовляється давати показання, зобов'язана повідомити причини відмови.

Захищати свої інтереси можна самому або через адвоката (представника за довіреністю). Представником є особа, яка здійснює процесуальні дії від імені та в інтересах особи, яку вона представляє, з метою надання їй правової допомоги у здійсненні своїх прав та забезпечення захисту інтересів громадян та юридичних осіб, які беруть участь у процесі.

Особиста участь у справі особи не позбавляє и права мати у цій справі представника. Юридичних осіб представляють їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законом, статутом чи положенням, або їх представники. Представником у процесі може бути адвокат або інша особа, яка досягла вісімнадцятирічного віку, має цивільну процесуальну дієздатність і належно посвідчені повноваження на здійснення представництва в суді. Одна й та сама особа не може бути одночасно представником іншої сторони, третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору або беруть участь у справі на другій стороні.

 

Обов’язково візьміть із собою:

- процесуальні документи з додатками, які Ви плануєте подати до суду;

- паспорт, чи інший документ, що посвідчує особу;

- документи, які стосуються справи, інші письмові докази;

- при необхідності нотатки, які Ви робили під час підготовки до судового процесу;

- блокнот чи кілька аркушів паперу, ручку або олівець для написання для себе довідкової або нормативно-правової інформації, яку Ви отримаєте в суді.

 

Як підготуватися до судового засідання?

- обов’язково перед судовим засіданням слід прочитати позовну заяву/обвинувальний акт;

- визначитись з правовими позиціями, обсягом та колом доказів, з урахуванням відповідної категорії судової справи;

- визначитись з необхідністю залучення свідків, експертів, спеціалістів до участі у справі, про що надати своєчасно відповідну заяву до суду.

 

ВАЖЛИВО! Уникайте відвідування суду у неділовому одязі (майці, шортах, шльопанцях, тощо).

Приходити до суду вчасно і бажано заздалегідь. Якщо Ви не можете прибути до суду – повідомте завчасно про це, та причини неявки у письмовій формі.

 

Про що слід пам’ятати під час перебування у приміщенні суду?

- в приміщення суду перевести мобільний телефон у режим «без звуку»;

- під час судового засідання рекомендуємо вимкнути телефон, оскільки ним користуватися не можна;

- поводитись спокійно та стримано;

- з повагою ставитись до суддів, працівників апарату суду, інших відвідувачів суду встановлених правил поведінки у суді, а також до Ваших опонентів;

- уникати надмірних емоційних проявів (гніву, голосного сміху, плачу, крику, тощо).

 

У цілях безпеки забороняється:

-  у стані  сп'яніння,  що ображає людську гідність і громадську мораль (алкогольного чи наркотичного);

-  з малолітніми дітьми: 

-   з тваринами;

-   з легкозаймистими,  вибухонебезпечними,   радіоактивними   та отруйними речовинами;

-   з колюче-ріжучими предметами;

-   з валізами,  господарськими  сумками,  пакетами,  розмір яких перевищує 45х35х15 см.

 

Пам’ятайте, в суді працюють дві категорії фахівців: судді та працівники апарату суду. Суддям не можна зустрічатися і спілкуватися з однією із сторін чи її адвокатом за відсутності іншої сторони чи її представника (ст.14 Кодексу суддівської етики, суддя повинен уникати позапроцесуальних взаємовідносин з одним із учасників процесу або його представником у справі за відсутності інших учасників процесу). Суддя не може коментувати факти справи, яку він розглядає. Тому не шукайте зустрічі з суддею в кабінеті чи коридорі. Допомогу в організаційних питаннях роботи суду Вам мають надати працівники апарату суду,  а з правових питань – адвокат або будь-яка юридична установа.

 

Як поводити себе під час судового засідання?

Якщо Ви з’явились до судового засідання раніше призначеного часу – повідомте про це секретаря судового засідання або помічника судді.

Під час судового засідання необхідно:

- заходити до зали судового засідання після запрошення судового розпорядника або секретаря судового засідання;

- вставати при вході судді чи колегії суддів до зали судового засідання та підводитися кожен раз, коли до Вас звертається суддя, стоячи відповідати на запитання, так само ставлячи питання до інших учасників процесу;

- звертатися до судді «Ваша честь»;

- звертатися до учасників процесу ввічливо (наприклад, використовувати слова «пане…», «пані…», «шановний…», «шановна…»);

- не перебивати суд та учасників процесу. Якщо Ви хочете, щоб Вам надали слово – підніміть руку;

- коли Вам вкрай необхідно вийти із зали судового засідання, Ви можете заявити клопотання про оголошення перерви у судовому засіданні;

- не сперечатися із судом;

- передавати судді документи та інші матеріали, що стосуються справи необхідно через судового розпорядника чи секретаря судового засідання, враховуючи, що фіксування процесу у передбачених законом випадках здійснюється технічними засобами;

- відповідати на питання правдиво, лаконічно, зрозуміло та голосно, щоб Вас могли почути усі присутні у залі судового засідання, та запис фіксування судового процесу технічними засобами був якісним.

 

Які негативні наслідки можливі при порушення правил поведінки в суді?

- попередження за порушення правил поведінки у судовому засіданні;

- видалення порушника із зали - за порушення порядку після того, як суд виніс попередження;

- штраф (від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) згідно ст. 185-3 КУпАП - за прояв неповаги до суду або встановлених у суді правил.

 

Як ознайомитися з матеріалами справи чи звукозаписом процесу?

- звернутися до працівника апарату канцелярії суду, або безпосередньо до секретаря судового засідання чи помічника судді, з відповідною заявою;

- ознайомлення з матеріалами справи чи прослуховування фонограм судових засідань може відбуватися лише у приміщенні суду та в присутності працівника апарату суду;

- з матеріалів справи можна робити витяги та знімати копії. Забороняється робити написи, видаляти окремі аркуші чи іншим чином їх пошкоджувати;

- Ви маєте право отримати електронну копію запису судового засідання, надавши для запису відповідний носій інформації (CD-R, CD-RW), та сплатити судовий збір у розмірі зазначеному на сайті  http://og.zp.court.gov.ua/sud0818/tax/.

 

Шановні відвідувачі суду,

колектив Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя заздалегідь дякує Вам за порозуміння та плідну співпрацю.

Ми зробимо все можливе задля того, щоб зробити Ваше перебування в суді максимально зручним та комфортним.